IPB

Здравейте ( Вход | Регистрация )

>Реклама

5 страници V  < 1 2 3 4 > »   
Closed TopicStart new topic
> Турция-близка и далечна, Тема за дискутиране 10.02-17.02
KeyStone
коментар Feb 11 2011, 03:27 AM
Коментар #16

Лидер на Barça

Група: Barcelona-Bulgaria.Team
Коментари: 6,373
Регистриран: 4-March 08
Град: Париж/Пловдив
Потребител No.: 1,510
Любими футболисти: Leo Messi

Целта на темата не беше политическа.Не исках да поставям ударението на дискусията в/у българските турци.Ясно е,че там,нещата са доста по-сложни.Мисълта ми беше-защо не можем да оценим или пренебрегваме постиженията на турската цивилизация.Защо за Турция,която вече се е превърнала в част от ежедневието ни,се говори за мрачната й,тъмната й страна.Монетата винаги има две страни.Това беше целта на тази тема.Защо пренебрегваме хубавите неща.А когато ги намерим се опитваме да ги пренизим.Защо политическите търкания ни карат да сложим едни ксенофобски очила и да не ги сваляме.
Интересно ми е да разбера защо примерно един Димо,който се дразни на колите или облеклото на турците в Кърджали,които са му неприятни(и моля да бъда разбран правилно-не критикувам) не чете турска литература.Какво общо имат двете неща?

Цитат(HateFuckinGReal @ Feb 10 2011, 10:19 PM) *
Никоя държава на Балканския полуостров не ни обича и Турци не прави изключение. Може да и било отдавна турското робство, но не мисля, че 500 години трябва да се пренебрегват с лека ръка.

А ние коя държава обичаме?И защо ни е неприятно да говорим за историческите ни отношения с Турция,а в същото време забравяме други болезнени несправедливости,които са ни били наложени от "обичните ни съседи".Това не мога да разбера.
За хората,които пишат по-дълго в този форум знаят,че аз съм историк.В една книга,посветена на балканската история,френския автор казва следното:"Балканите са най-странното и мистично място на света.Място,което трудно може да бъде разбрано.Място където съседи пият на маса на обед,бият се следобед и отново празнуват заедно през вечерта".

Чували ли сте поговорката "на грък гръб не давам"?Нейната дата на раждане е 1913 г.,когато Гърция решава да удари в гръб българската държава.42 000 гърци се насочват към южната ни граница,а с/у нея се избравя 3-та бригада на 3-та балканска дивизия,ръководена от Полк. Каварналиев,т.е.3000 български войници.Полковникът води собственоръчно контраатаката ни(която винаги е била само една-"на нож") и кара гърците да отстъпят и поискат примирие.
Знаете ли,че зверствата,които извършва гръцката армия и местните националисти в Беломорска Тракия са в пъти по-мащабни и зловещи от тези на турците през Априлското възстание?

Всички сме запознати със сръбско-българската война и нейните причини.А запознати ли сте,че Тито е искал България да бъде включена в рамките на Югославската държава след 2-рата световна война.

Запознати ли сте със зверствата на румънците по време на Междусъюзническата война в Добруджа,които според очевидци са били "нечувани"

Най-голямата,най-мистичната,най-великата победа във нашата военна история е постигната не с/у гърци,турци или сърби,а с/у англичани-Дойранската епопея.
"Държава, наречена България, не бива да съществува.София трябва да бъде разрушена, а в развалините й да се засят картофи"-това са думи не на някой турски султан,а на самия Уинсън Чърчел.По време на английско-американските бомбандировки,Съюзниците използват едно от най-зловещите си оръжия-плюшени мечета.Пускат играчките над града,децата ги взимат,започват да си играят и.....бум,тя се взривява.Целта на това оръжие е да влее страх сред населението.

Не пиша това,за да покажа колко много знам.А за да ви покажа,че българската история познава огромни зверства,причинени от други страни,за които не се говори.Никой не мрази Англия или Гърция колкото турците.Никой не отрича тяхната култура.Но турската-да...

Всъщност защо реших да създадам подобна тема?В поседно време бях шокиран от тоталната заинтересованост и игнориране на страхотните постижения на турската цивилизация.И когато попитах "защо",отговорът беше-"ами защото са турски".Това не мога да разбера и исках да дискутираме.Какво като са турски-това ги прави по-слаби или по-малко недостойни?Един пример-за повечето "Листопад" е турска сапунка,обект на нападки и присмех.Но колко хора знаят,че този сериал е направен по едноименната книга на Решат Нури,която е една от постиженията на световната литература и всеки уважаващ себе си "четец" би трябвало да я прочета.Същото важи и за носителят на Нобелова награда Орхан Памук и неговата книга "Името ми е червен".

Защо тази омраза и/или скептицизъм ни пречи да отворим съкровищницата на турската цивилизация и култура и да грабим с пълни шепи?

П.С.Отново подчертавам,че не съм тюркофил,никога не съм има допир с турци.Дори никога не съм бил в тази държава.

--------------------
БАРСЕЛОНА-ТОВА Е НАЧИН ДА СЕ РАДВАШ НА ЖИВОТА

http://img2.sportal.bg/new/uploads/news/20...es/00155339.jpg
Go to the top of the page

+Quote Post
OGGY
коментар Feb 11 2011, 10:11 AM
Коментар #17

Голмайстор на Barça

Група: Barca Fans
Коментари: 4,266
Регистриран: 23-March 06
Град: София
Потребител No.: 296

KeyStone, мисля че те разбирам за желанието на дискусията ти, но ти, задавайки въпроса и си отговаряш. Замисли се относно подготовката ни в училище, предмет история, и съвсем спокойно мога да включа литературата. В съзнанието на 95%(мисля до ден днешен, т.е. и другите 5%) е набивано едно-Турция, поробители. Не веднъж е засягано, че самите турци са живяли в същите условия и прочие, но ние за една засада спорим има ли няма ли, какво остава за общественото мнение по такъв въпрос. Никой не ни е учил, за мечетата и репликите на световните величия, или дори и да ги е имало, са оставали между редовете. Тук идва момента, че човек трябва допълнително да е проучил или прочел, както теб. Аз също обичам историята и обикновено литературата между ръцете ми е с такава насоченост.
Като капак слагаме и самата Турция, както бе засеганато, тя е на прага между два свята и самата тя е символ на тези светове, което носи много плюсове, но и много минуси. В съзнанието ни, турците са пазари, анцузи и нечистоплътност. Намесена е и религията, ако със западните съседи сме христяни, то в южаната ни съседка са мюсюлмани. Винаги е имало и ще има различия между вярващите, макар че 2те религии са толкова близки като философия и идея, но за това пак трябва да си чел повече. Всичко това води до един микс от отрицателен заряд сред българите, сложи и политиката(последните 30год), се получава чисто математическо равенство, което води до едно. smile.gif

Лично моето мнение също е разделено на полюси. Никога не съм бил в Турция, дори нямам и желание да ходя в курортите им,което за мен е далеч от духа на Турция. В същото време културата и историята им е много богата. Чел съм Орхан Памук(не всичко), чел съм и други близко източни автори, поставяйки аналогични проблеми в тяхния бит и култура. Никога не бих гледал сериали,било турски или груцки, но сега научавам, че първоизточника е всепризнат автор. С други думи, аз нямам нищо против държавата или самите турци, не отричам постиженията им, единствено времето не ми стига да се запозная повече. Противно на повечето тук, аз не съм патриот, в смисъла на думата,който влагат, защитавайки всичко българско. Обичам родината си, но именно това разделение на нации или религии е пагубно за човечеството откакто свят светува. За мен границите са едни окови и предпоставка за посотянни конфликти, но това е една много дълга и комплексна тема за разискване.

+Quote Post
Capitan_Tarzan_Puyol
коментар Feb 11 2011, 11:26 AM
Коментар #18

Guests

Абе всичките ни съседи са късали парчета от България така че равнозначно НЕ трябва да харесваме никой от тях...т.е. колко турците не ги обичаме, толкова и сърбите, гърците и т.н. Едно са търговските отношения друго са политическите! Просто сега сме най-прецаканата държава на Балканския полуостров, ако не и в света, защото нямаме реална външна политика и всеки ни "такова" така да се каже.

+Quote Post
Anims Tito
коментар Feb 11 2011, 11:41 AM
Коментар #19

Администратор

Група: Admin
Коментари: 10,202
Регистриран: 22-February 06
Град: Варна
Потребител No.: 233

Темата е супер избрана, а някои реакции показват до каква степен може да имаме собствено мнение, лишено и изчистено от предразсъдъци и доколко повтаряме като папагали насаждани фрази...
Моето отношение към турците е като към всички останали хора, т.е базирано на преценка човешки качества.
Второ, правя разлика в отношението си към хората, към политиката на ДПС / примерно /, към действията на местни политици, към политиката на държавата Турция и т.н.
Турция е страна, която наистина е между два свята, но си личи, че е иска да е в Европа, по начина, по който се развива.
Ако някой от вас е ходил в Мароко или Тунис / в по-малка степен /, или пък в Египет, ще усети също разликата.
За разлика от нас, турската държава не съсипва силните страни на икономиката си, а ги развива с огромни държавни инвестиции.
Имат селско стопанство и туризъм, на светлинни години пред нашите, имат индустрия - лека и по тежка, на светлинни години пред нашата.
Отношението на местните хора към туристите е в пъти по-добро от това в България, защото умеят да усещат какво им носи това.
И още, и още...
Турски сериали не гледам, но начина, по който са снимани, декори, игра, сценарий и т.н., показва как и там са на светлинни години преди нас.
Иначе съм гледал турски филми, и трябва да кажа, че киното им е добро, нашето кино къде е ?
Вижте им стадионите, вижте им залите, вижте възможностите на хората да спортуват...
Много важно, че не са в ЕС или, че имат ориенталски манталитет в Анадола...
Пазари, анцузи, мерцедеси...а в по-малките градове в България, да не е по-различно ?
Или пернишки голф / израза е нарицателен, не искам да обидя никой от Перник / тресящ се от звука на чалгата, как звучи ? По-европейски ли ?
За курортите им няма да говоря, то няма и смисъл, отидете и вижте...
Темата за турците в България не искам да я засягам, мога да кажа само две неща :

1. Как бихте реагирали вие, ако тръгнат да сменят насила вашите имена ? Защо не смениха имената на всички останали малцинства ? Защо на нашите малцинства никой не им сменя имената ? Защо в другите държави некой не сменя имена ?
Бях на 11-12 години, когато живях близо година в село с население над 50 % от турци и помаци, две години преди започването на първата вълна от смяната на имената. И знам, как след това, приятелите и близките хора, които ни бяха посрещнали там, понеже бяхме приходящи, си останаха такива, но отношението беше доста по-различно, в смисъл, че явно заради приятелството ни не искаха да говорят за някои неща. Един вид, оставаме си приятели, но тази тема да не я засягаме.
След 1984-85 много неща не са същите...
2. Някой казват, в турските райони има дискриминация в обществото на българи...аз питам...
С какво отношението на местните "велможи" в Кърджали към тези, които "не са от нашите", се различава от, примерно, от отношението на подобна каста в един нормален малък български град или село, към тези, които "не са от нашите" / ама на политическа основа да речем / ?

Обичам си Родината, защитавам всичко българско, но съм възпитаван, че омразата поражда омраза и, че човек трябва да бъде оценяван по качества и постъпки, а не по някакви други странни критерии.

--------------------
02.05.2009 Real Madrid - FC Barcelona 2 : 6

29.11.2010 FC Barcelona - Real Madrid 5 : 0

Visca Barca, Visca Catalunya !

What would be better than the treble ? Another treble ! :)

+Quote Post
Capitan_Tarzan_Puyol
коментар Feb 11 2011, 11:57 AM
Коментар #20

Guests

Наско, тука обаче изместваме плоскостта на темата. Тя не е дали Турция икономически е по-напред от България, нещата тук са ясни, а чисто емоционалното отношение на българите към тази бивша империя (но с амбиция да си възвърне имперските позиции от миналото).
Що се отнася до икономическия аспект, контраста там е голям. По курортите +Истанбул и Анкара стандарта е един, но има райони, които живеят в 15 век, селища без канализация, електроснабдяване, въобще откъснати от света без каквито и да е комуникации - впрочем по това Турция и Русия много си приличат. smile.gif

П.П. Относно смяната на имената НЕ си прав! И в Турция и в Гърция и в Сърбия е имало аналог на нашия възродителен процес и то в много по-големи мащаби и с по-крути мерки (имай предвид масов геноцид над тези, които не искали да си сменят имената по съответната именна система).

Този коментар е бил редактиран от Capitan_Tarzan_Puyol на Feb 11 2011, 12:45 PM

+Quote Post
Anims Tito
коментар Feb 11 2011, 12:40 PM
Коментар #21

Администратор

прекръсти ме набързо smile.gif
Значи, не измествам плоскостта на темата, а си аргументирам доброто отношение към страната Турция и не виждам защо да я мразя.
Второ, не знам какво си чел или чувал за ситуации в други страни, но знам как живееха хората преди това да се случи...

Турция не е само Истанбул и Анкара...имат Бурса, Измир, Мерсин, Самсун и т.н.
В нашите села да не би да има канализация и нормален ток ?

Или пътища ?

Имало е, ама пред двадесет години, мини сега през едно село, да видиш какво е...

Трето, Турция е била империя до началото на двадесети век.
Сега в кой век живеем ?
Амбициите за икономическо развитие са едно, несериозно изречени думи и вкарани в главите на масите, съвсем друго.
Империи отдавна няма, има силно развити страни, които влияят на икономиките на другите, ама Турция е най-малкия проблем на България в тоя ред на мисли...

--------------------

+Quote Post
Capitan_Tarzan_Puyol
коментар Feb 11 2011, 12:50 PM
Коментар #22

Guests

Потенциално Турция винаги е заплаха за България, от каквото и да е естество. Тук не говорим само в икономически смисъл, че имат огромно влияние у нас, те се опитват и чрез своя инструмент ДПС да потурчват помаците, които са чисти българи - мюсюлмани...но когато им се промива съзнанието стават като еничари. Това е опасното за България да не се превърне във втора Босна именно, когато се използва примитивността и неграмотността на такива хора. В Босна се клаха сърби християни със сърби мюсюлмани, като Турция имаше дейно участие в подклаждане на напрежението. Но да не задълбаваме в политическия аспект, просто казвам да не изпадаме в крайности, а да внимаваме с тях...както разбира се и със всеки наш съсед, защото всеки има апетит към България (земята ни) поради благоприятния климат и др. неща.

+Quote Post
R3D_aNd_M37h
коментар Feb 11 2011, 01:33 PM
Коментар #23

Red Devil

Коментари: 2,189
Регистриран: 12-March 06
Град: Бургас/София
Потребител No.: 270
Любими футболисти: Beckham, Giggs, Kluivert, Overmars, Sneijder, De Gea

Относно турската култура, наистина бихме могли да се интересуваме повече от нея и да усвоим нещо ценно. Ние вече сме взаимствали доста - разговорния ни език е пълен с турцизми и доста от хората ги употребяват без да се замислят. А и българите рядко следваме собствен път на развитие и винаги сме имали нужда от пример за подражание - първо Византия, после Османската империя, след нея Русия, сега САЩ/ЕС. Все имаме нужда от някой "голям брат", който да ни води, от време на време да ни хвали, понякога да ни плясва през ръцете и т.н.

За външната ни политика - би било добре да се придържаме към английската поговорка, че няма вечни приятели и вечни врагове, а само вечни интереси.

Що се отнася до кланетата - в Армения османците са били доста по-жестоки, отколкото по време на Априлското въстание. А най-големите зверства (както и при нас) са извършени от местни доброволчески отряди (т.нар. башибозук), а не от редовната армия. Така че си правете сметката кои са реалните виновници за грабенето, изнасилванията и коленето.

За самата Турция - паралелът с Русия е много точен. Именно заради принадлежността си към 2 свята, двете държави са много ценен стратегически и икономически партньор. Турция (в пряк и преносен смисъл) би отворила пътя към Близкия изток и Азия. С помощта на търговията и европейската цивилизация арабските страни биха забравили изолационизма и биха станали партньори със страните от ЕС. Това ще е плюс както в икономически план (заради сериозните им ресурси), така и в политически и пацифистки (мир в Близкия изток и успешна борба с тероризма). Доказано е, че от търговия и оборот се печели много повече, отколкото от война. Освен това търговията е основен гарант за мира. За да се случи всичко това, самата турска държава трябва да покаже воля и да направи необходимите законодателни промени, по пътя към членството си в ЕС. Според мен това е постижима цел и виждам, че турските политици го осъзнават. Нужно е единствено време.

--------------------

It is one of football's best-kept secrets.
In 1956 Santiago Bernabeu, patriarchal president of Real Madrid,
begged Matt Busby to take over as manager, telling him:
"Leave Manchester for Madrid and I will give you a paradise."
To which the master of Old Trafford replied: "My heaven is in Manchester."

"A base camp for the last, final assault. Can Manchester United score? - They always score"
"Giggs with a shot... Sheringham!! Name on the trophy!"
"You have to feel. This is their year"
"Is this their moment? ...Beckham, into Sheringham.
AND SOLSKJAER HAS WON IT!! Manchester United have reached the Promised land."

UNITED we can never fall

+Quote Post
Capitan_Tarzan_Puyol
коментар Feb 11 2011, 01:39 PM
Коментар #24

Guests

Обаче в момента арабските страни са контра на Турция, тъй като турците са подлога на САЩ! Затова не виждам как именно Турция може да бъде посредник между нас и арабския свят.

+Quote Post
R3D_aNd_M37h
коментар Feb 11 2011, 01:43 PM
Коментар #25

Red Devil

Не е казано, че и в бъдеще ще са контра. А и ислямът ги свързва много повече, отколкото политиката ги разделя.

--------------------

"A base camp for the last, final assault. Can Manchester United score? - They always score"

UNITED we can never fall

+Quote Post
Capitan_Tarzan_Puyol
коментар Feb 11 2011, 01:53 PM
Коментар #26

Guests

То затова Ал Кайда направи атентат в Истанбул преди няколко години...
Целият арабски свят е против Турция.

+Quote Post
Anims Tito
коментар Feb 11 2011, 01:58 PM
Коментар #27

Администратор

Цитат(KeyStone @ Feb 10 2011, 03:43 PM) *
В съзнанието на българина,сякаш генетично,е създадена една омраза към държавата Турция,турския народ и по принцип всичко турско.Ясно е,че част от корените на тази непоносимост са чисто исторически,но също така е истина,че през последните години тя започва да мутира и да се преекспонира „благодарение” на политиката и най-вече определени политически партии и субекти(„Атака” и ДПС).Туркофобството започна да става често срещан феномен в българското общество.Нещо повече-стана модерно да мразим всичко турско и да го отричаме-най-ясен пример за това са турските сериали,които биват излъчвани по националните медии.

Това,че имаме болезнено минало с Турция трябва ли да ни кара да отричаме всичко,което е свързано с тази държава?Да отричаме тяхната история,култура и цивилизация.Бихте ли прочели книга от турски автор?Бихте ли гледали турски филм или сериал?Бихте ли посетили изложба на турски произведения?Бихте ли се заинтересували за историята на тази страна?Или тази ненавист,която се е наслоила(част от нея оправдана,част от нея изкуствено създадена) пречи да погледнем турската цивилизация,така както гледаме на западните страни.Всичко това странно ли е,срамно ли е или е напълно нормално?Какво и защо ни пречи?Защо не гледаме на тази държава нормално и всеки има мнение по въпроси свързани с нея?Не намирате ли всичко това за ненормално при положение,че като манталитет ние сме много по-близки до нея,отколкото до едни сърби или чехи,въпреки общите ни славянски корени?Защо сме ксенофобски настроени към нея,?

в общи линии, ако махнем въпросителните знаци или обърнем въпросите в риторични, това се припокрива с моето мнение по темата.
И съм готов да споря, че нормалното човешко и лишено от предразсъдъци мнение, трябва да приема тези въпроси, като риторични.

--------------------

+Quote Post
R3D_aNd_M37h
коментар Feb 11 2011, 02:09 PM
Коментар #28

Red Devil

Цитат(Capitan_Tarzan_Puyol @ Feb 11 2011, 02:00 PM) *
То затова Ал Кайда направи атентат в Истанбул преди няколко години...
Целият арабски свят е против Турция.

Атентатите на турска земя обикновено ги правят кюрдите и това си е техен вътрешнополитически проблем. В цитирания от теб атентат Ал Кайда атакуваха 2 синагоги, а не турски държавни (или обществени) сгради. Освен това една терористична организация не е мерило за мнението на целия арабски свят.

Нека не разводняваме излишно темата.

Този коментар е бил редактиран от R3D_aNd_M37h на Feb 11 2011, 02:09 PM

--------------------

UNITED we can never fall

+Quote Post
xixo
коментар Feb 11 2011, 04:10 PM
Коментар #29

Модератор

Коментари: 5,183
Регистриран: 8-March 06
Град: Hate city Sofia
Потребител No.: 261
Любими футболисти: Luis Enrique, Xavi, Vinnie Jones

Всъщност в Турция в момента се засилват ислямистките настроения, но все пак не мисля, че това ще е голям проблем и за в бъдеще, защото светската държава е гарантирана от Конституцията и ако ще има промяна, то тя ще е радикална и на цената на много кръв и много прецакани интереси. Турското общество си се коригира само и може от време на време да залита леко насам или натам, но това е нормално за всяка една държава.

Искам да попитам хората, които мразят заради историята - какво е мнението ви за Василий II Българоубиец? Предполагам, че се сещате за кой става дума и... ми е интересно да чуя разсъждения.

ПП. Всъщност аз в университета учих административна история и беше много интересно структурирана държавата на вилаети, а най-големите "иззедници" са били чорбаджиите (българи или турци) и са тормозели и българи, и турци.

--------------------

+Quote Post
garigazari
коментар Feb 11 2011, 05:53 PM
Коментар #30

Barça "C"
**

Коментари: 563
Регистриран: 10-April 10
Потребител No.: 7,956

Много интелектуални постове как да гледаме на Турция и т.н. В крайна сметка нека си гледаме простичко има ли защо да мразим тази държава и техния народ. Ако от тук по-демократично настроените потребители живееха в западните покрайнини и за да си купят хляб трябва да говорят на турски, да бъдат унижавани и тъпкани, друга песен щяха да пеят. Мнението ни за всичко турско било крайно отрицателно. Аз ще си задам реторичния въпрос - ами какво мисли за нас турския народ? Че сме гяури, а най-страшното е, когато в собствената ти държава те наричат гяур. Мразим турските сериали, а как би реагирал фанатичния турски народ ако му пуснат в осем часа вечерта по най-тиражираните турски телевизии гръцки сериал ?
На балканите не се харесваме, колкото и да се залъгваме, истината е, че не можем да излъжем историята.

--------------------

+Quote Post

5 страници V  < 1 2 3 4 > » 
Closed TopicStart new topic
1 потребител(и) четат тази тема (1 гости и 0 скрити)
0 Потребител(и):

- Олекотена версия Час: 22nd January 2020 - 12:25 AM

> Forum Information:

Copyright: © www.barcelona-bulgaria.com 2005 - 2014. Всички права запазени.
Author: Екип на Barcelona-Bulgaria